Aktualnie kondycja UE
Choć Unia Europejska jest teraz w potężnym kryzysie, to jednakowoż nikt nie powiedział, że nadal nie jest potężną organizacją. Przecież skupiła wokół siebie wiele zamożnych krajów. W dalszym ciągu UE jest federacją niesamowicie zamożnych krajów.
Oczywiście nie wszystkie są naprawdę zamożne, ale w porównaniu z choćby większości państw w Afryce, to i tak UE to potęga. I chociaż w ostatnim czasie wolno się rozwija, przynajmniej w porównaniu z chociażby Brazylią, to musimy mieć na uwadze, że to w dalszym ciągu Chiny nas gonią. Choć oczywiście wcale nie jest powiedziane, iż UE jest idealną organizacją. Moim zdaniem UE to bardzo dobry pomysł – nawet po złączeniu jesteśmy mniejsi, aniżeli Chiny czy Indie, a więc tylko jako zwarta organizacja jakoś się liczymy.
Jednak bardzo dużym minusem tej organizacji jest najzwyczajniej w świecie to, że jest za mocno zbiurokratyzowana. Dzięki biurokracji, Chiny oraz inne potęgi gospodarcze – albo aspirujące do ich miana, o wiele szybciej nas doganiają. To niedobrze, bo przecież w interesie Europy jest to, aby UE w dalszym ciągu była potęgą. I naturalnie pewnie tak będzie, ale trudno powiedzieć czy np. problem dużego bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych osób, bardzo szybko zostanie zażegnany. Być może Europę czeka los chociażby Włoch, czyli co prawda zamożnego kraju, który jednakże ma wielkie problemy z funkcjonowaniem? Trudno w jednoznaczny sposób powiedzieć…

Comments are closed.